کارت بازرگانی ، تمدید کارت بازرگانی ، اخذ کارت بازرگانی ، دریافت کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی
کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی

 

افراد و شرکت هایی که به امر صادرات و واردات مشغول هستند حتما باید کارت بازرگانی داشته باشند. کارت بازرگانی مجوزی است که توسط اتاق صنعت و معدن و تجارت صادر می شود و دارنده آن کارت به موجب ماده ۲ قانون صادرات و واردات می تواند به فعالیت تجارت بین المللی بپردازد.

 

گرفتن کارت بازرگانی

 

شرکت ها و تجار خارجی نیز می توانند برای گرفتن کارت بازرگانی ایرانی اقدام کنند البته با توجه به شرایط معامله متقابل. معامله متقابل به این معنی است که تجار ایرانی بتوانند در کشور بازرگانان خارجی متقاضی کارت بازرگانی به امر تجارت بپردازند.

 

شرایط اخذ کارت بازرگانی

 

شرایط اخذ کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی به شرح زیر می باشد:

  • ارائه فرم تکمیل شده عضویت اتاق بازرگانی
  • ارائه مدرک تحصیلی مدیرعامل
  • ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت مدیرعامل
  • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه مدیرعامل
  • ارائه گواهی پلمپ دفاتر حسابداری شرکت
  • ارائه اظهارنامه امضا شده ثبت در دفاتر بازرگانی
  • ارائه سه قطعه عکس مدیرعامل

ثبت نام کارت بازرگانی

 

افرادی که می خواهند کارت بازرگانی دریافت کنند باید به وبسایت http://www.cscs.ir برای ثبت نام کارت بازرگانی مراجعه نمایند. کلیه مراحل ثبت نام تا دریافت کارت در این سامانه مشخص شده و متقاضیان می توانند با استفاده از راهنمای موجود در سایت ابهاماتی که ممکن است برایشان پیش بیاید را رفع نمایند.

 

نحوه گرفتن کارت بازرگانی

 

برای اخذ کارت بازرگانی داشتن اطلاعات کافی الزامی است. افراد و موسساتی که تجربه کافی در نحوه گرفتن کارت بازرگانی دارند می توانند در این امر به شما کمک کنند.

 

تمدید کارت بازرگانی
تمدید کارت بازرگانی

 

تمدید کارت بازرگانی

 

اعتبار کارت بازرگانی یکسال از تاریخ صدور می باشد. اگر دارندگان این کارت می خواهند فعالیت صادرات و واردات خود را ادامه دهند باید آن را تمدید کنند. تمدید کارت بازرگانی دارای شرایطی است که می توانید با مراجعه به سایت اتاق صنعت، معدن و تجارت ایران از چگونگی آن آگاه شوید.

 

نحوه دریافت کارت بازرگانی

 

اگر باز هم سوالی در مورد نحوه دریافت کارت بازرگانی برایتان پیش آمد می توانید به اتاق های صنعت، معدن و تجارت در شهر خود مراجعه نمایید.

 

شرایط کارت بازرگانی

 

اشخاص حقوقی باید مفاصا حساب مالیاتی که بلامانع بودن صدور کارت بازرگانی را نشان می دهد ارائه کنند. همچنین ارائه حسن اعتبار از بانکی که شرکت در آن حساب دارد الزامی است. شرکت های سهامی خاص و عام باید تصویر اظهارنامه مهر شده خود را به همراه آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت ارائه دهند. یکی از شرایط کارت بازرگانی برای مدیرعامل این است که نباید کمتر از ۲۳ سال سن داشته باشد. شرکت باید تصویر سند مالکیت یا اجاره محل اقامت خود را همراه مدارک دیگر تحویل دهد. برای شرکت های مسئولیت محدود ارائه شرکت نامه و تقاضانامه شرکت الزامی است.

 

مراحل دریافت کارت بازرگانی

 

یکی از مراحل دریافت کارت بازرگانی پس از ثبت نام در سامانه و تایید اطلاعات وارد شده، مراجعه با اتاق صنعت، معدن و تجارت و تحویل مدارک فیزیکی است که تصویر آن ها را در سایت بارگذاری نموده اید.

 

اخذ کارت بازرگانی
اخذ کارت بازرگانی

 

اخذ کارت بازرگانی

 

برای اخذ کارت بازرگانی ابتدا باید در سایت cscs.chambertrust.ir ثبت نام کنید و پس از تکمیل فرم ها با در دست داشتن مدارک فیزیکی خواسته شده به اتاق صنعت، معدن و تجارت شهر خود مراجعه نمایید.

 

هزینه اخذ کارت بازرگانی

 

اشخاص حقیقی و حقوقی برای هزینه اخذ کارت بازرگانی مبالغ مختلفی پرداخت می کنند و هر ساله این مبالغ تغییر می کند.

 

مدارک کارت بازرگانی

 

مدارک کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه ثبت نام این کارت مشخص شده است.

 

صدور کارت بازرگانی

 

صدور کارت بازرگانی پس از ثبت نام در سایت مربوطه و تکمیل فرم ها و تشکیل پرونده فیزیکی در اتاق بازرگانی انجام می پذیرد.

 

اجاره کارت بازرگانی

 

اشخاص حقیقی و حقوقی نمی توانند کارت بازرگانی خود به افراد یا شرکت های دیگر اجاره دهند. طبق قانون اجاره کارت بازرگانی غیر قانونی است و می تواند شخص اجاره دهنده و اجاره گیرنده را با جرایم سنگین روبرو کند.

 

دریافت کارت بازرگانی
دریافت کارت بازرگانی

 

دریافت کارت بازرگانی

 

اشخاص حقیقی و حقوقی پس از دریافت کارت بازرگانی می توانند به فعالیت هایی مانند ترخیص کالا، ثبت سفارش، واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری، صادرات و … بپردازند.

 

مراحل اخذ کارت بازرگانی

 

مراجعه به سامانه یکپارچه صدور کارت بازرگانی و ثبت نام در این سایت یکی از مراحل اخذ کارت بازرگانی می باشد که متقاضیان باید به آن مراجعه نمایند و نسبت به تکمیل اطلاعات خواسته شده اقدام کنند. برای تایید این اطلاعات از چند منبع معتبر استعلام گرفته می شود و در صورتی که نقصی وجود نداشته باشد به متقاضی برای ادامه روند دریافت کارت بازرگانی اطلاع رسانی می گردد.

 

کارت بازرگانی حقیقی

 

کارت بازرگانی حقیقی برای افرادی که می خواهند به صورت انفرادی به فعالیت تجاری بپردازند صادر می شود. این افراد باید دارای شرایطی باشند که در مطالب قبل به آن ها اشاره شد.

 

هزینه کارت بازرگانی

 

برای صدور کارت بازرگانی مبلغی دریافت می گردد. برای آگاهی از ریز هزینه کارت بازرگانی می توانید به سایت موسسات فعال در این زمینه مراجعه کنید یا از اتاق صنعت، معدن و تجارت شهر خود جویا شوید.

 

مدارک لازم برای کارت بازرگانی

 

برای اشخاص حقیقی و حقوقی، مدارک لازم برای کارت بازرگانی متفاوت است. این اشخاص باید با مراجعه به سامانه یکپارچه صدور کارت بازرگانی از مدارک مورد نیاز آگاهی یابند تا در مراحل اخذ کارت خود با مشکل مواجه نشوند.

 

شرایط گرفتن کارت بازرگانی
شرایط گرفتن کارت بازرگانی

 

شرایط گرفتن کارت بازرگانی

 

یکی از شرایط گرفتن کارت بازرگانی برای اشخاص حقوقی این است که شرکت متقاضی به صورت قانونی در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری ثبت شده و دارای دفاتر حسابداری پلمپ شده باشد. در صورت تکمیل مدارک کارت بازرگانی به نام مدیرعامل شرکت صادر می گردد.

 

شرایط دریافت کارت بازرگانی

 

افراد حقیقی برای دریافت کارت بازرگانی باید دارای ۲۳ سال باشند. از دیگر شرایط دریافت کارت بازرگانی برای این افراد داشتن مدرک دانشگاهی یا سه سال سابقه فعالیت تولیدی یا تجاری است. همچنین فرد متقاضی نباید دارای سوء پیشینه باشد.

 

سامانه تمدید کارت بازرگانی

 

کارت بازرگانی برای افراد و شرکت هایی که مشغول فعالیت های تجاری هستند مانند کارت شناسایی عمل می کند. پس لازم است تا کارت بازرگانی در زمان مشخص شده تمدید گردد. به همین منظور سامانه تمدید کارت بازرگانی راه اندازی شده است.

 

کارت عضویت اتاق بازرگانی

 

اتاق صنعت، معدن و تجارت به اشخاص دارنده کارت عضویت اتاق بازرگانی خدمات و امکانات ویژه ای ارائه می کند. دارندگان کارت عضویت  می توانند از کلاس های آموزشی در زمینه تجارت و مشاوره های مالیاتی، حقوقی و … بهره مند گردند.

 

مزایای کارت بازرگانی
مزایای کارت بازرگانی

 

مزایای کارت بازرگانی

 

از مزایای کارت بازرگانی می توان به مواردی چون امکان صادرات و واردات کالاهای مجاز، ترخیص کالا از گمرک، امکان ثبت سفارش کالا، حق العمل کاری گمرک، شرکت در نمایشگاه های بین المللی و ثبت برند با نام لاتین اشاره کرد.

 

نحوه اخذ کارت بازرگانی

 

افراد و شرکت هایی که اطلاع کافی از نحوه اخذ کارت بازرگانی ندارند بهتر است با موسسات و افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایند تا در کوتاه ترین زمان کارت بازرگانی برایشان صادر شود.

 

انواع کارت بازرگانی

 

انواع کارت بازرگانی شامل کارت بازرگانی حقیقی و حقوقی است که با توجه به نوع تقاضا و شرایط مشخص شده برای افراد و شرکت ها صادر می شود.

 

درخواست کارت بازرگانی

 

درخواست کارت بازرگانی از طریق وبسایت http://www.cscs.ir انجام می شود. متقاضیان این کارت با مراجعه و ثبت نام در سایت مذکور، مراحل مختلفی را طی کرده و در نهایت پس از چند روز از تشکیل پرونده فیزیکی، کارت بازرگانی خود را دریافت می نمایند.

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطلب پیشنهادی

انحلال شرکت

انحلال شرکت ، انحلال شرکت با مسئولیت محدود ، منحل کردن شرکت ، انحلال شرکت سهامی خاص

    انحلال شرکت     به برچیده شدن، اربین رفتن و تعطیل شدن یک …

مشاوره رایگان