افزایش سرمایه ، افزایش سرمایه از محل سود انباشته ، افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه
افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه

 

گسترش فعالیت های یک شرکت و ارائه خدمات مطلوب تر رابطه مستقیم با سرمایه آن شرکت دارد. شرکتی که دارای سرمایه کافی باشد می تواند به سود بیشتری دست پیدا کند. در اینجاست که افزایش سرمایه شرکت مطرح می شود.

 

افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده

 

فهرست کامل بستانکارانی که مطالبات حال شده آن ها به سهام تبدیل شده در هنگام افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده باید آماده شود. این فهرست به همراه مدارک دیگر به اداره ثبت شرکت ها تحویل می گردد.

 

بهترین نوع افزایش سرمایه

 

هر شرکتی با توجه با موقعیتی که دارد یک روش را برای افزایش سرمایه خود انتخاب می کند. پس نمی توان بهترین نوع افزایش سرمایه را مشخص نمود.

 

روش های افزایش سرمایه

 

از روش های افزایش سرمایه می تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 

۱- روش صرف سهام

۲- از محل آورده نقدی

۳- مطالبات حال شده

۴- تجدید ارزیابی دارایی ها

۵- از محل سود انباشته

 

مراحل افزایش سرمایه

 

یکی از مراحل افزایش سرمایه در شرکت های سهامی خاص، تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به همین منظور است. اما لازم می باشد تا قبل از آن مدیران شرکت، با انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار، سهامداران را برای شرکت در این مجمع دعوت نمایند. در صورتی که امکان حضور هر یک از سهامداران فراهم نباشد، نماینده قانونی آن ها می تواند در مجمع شرکت نماید.

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته
افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

 

شرکت ها در پایان سال مالی خود مقداری از سود را نگه می دارند و بین سهامداران تقسیم نمی کنند. سود انباشته عنوانی است که برای این نوع سود در صورت های مالی در نظر گرفته می شود. افزایش سود انباشته موجب می شود تا مدیران شرکت از این طریق سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند.

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

هنگام افزایش سرمایه از آورده نقدی، آنهایی که در حال حاضر سهامدار شرکت هستند برای خرید سهام جدید نسبت به دیگران اولویت دارند. بنابراین حق تقدم خرید سهام برای آن ها در نظر گرفته می شود.

 

روشهای افزایش سرمایه

 

برای شرکت های سهامی خاص یکی از روش های افزایش سرمایه از طریق صدور سهام جدید است. روش دیگر بالا بردن مبلغ اسمی سهام می باشد.

 

اظهارنامه افزایش سرمایه

 

اظهارنامه افزایش سرمایه باید بلافاصله پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده که به همین منظور تشکیل شده، تنظیم شود. سهامداران و اعضای هیئت مدیره باید آن را امضا کنند و به همراه دیگر مدارک تحویل اداره ثبت شرکت ها دهند.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه

 

صورتجلسه افزایش سرمایه نیز پس از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده تنظیم شده و برای اداره ثبت شرکت ها ارسال می شود. مهلت ارسال صورتجلسه افزایش سرمایه، یک ماه پس از تشکیل مجمع است.

 

افزایش سرمایه چیست
افزایش سرمایه چیست

 

افزایش سرمایه چیست

 

برای پاسخ به سوال افزایش سرمایه چیست می توان گفت که شرکت ها برای تامین مالی خود به فکر اضافه کردن سرمایه می افتند. آن ها به این دلیل افزایش سرمایه می دهند که از رقبای خود عقب نمانند و فعالیت هایشان را توسعه بخشند. همچنین اصلاح ساختار مالی یک شرکت نیز می تواند یکی از دلایل افزایش سرمایه باشد.

 

ثبت افزایش سرمایه

 

اگر می خواهید برای ثبت افزایش سرمایه اقدام کنید باید اظهارنامه افزایش سرمایه، صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده و آگهی روزنامه افزایش سرمایه را به همراه داشته باشید.

 

ثبت حسابداری افزایش سرمایه

 

حسابداران در هنگام ثبت حسابداری افزایش سرمایه باید به این نکته توجه کنند که جمع میزان سرمایه اولیه و افزایش سرمایه از مابه التفاوت سود و برداشت در پایان دوره مالی تاثیر می پذیرد.

 

راه های افزایش سرمایه

 

عرضه سهام جدید، تجدید ارزیابی دارایی ها، مطالبات حال شده و … از راه های افزایش سرمایه می باشد.

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص می تواند به صورت آورده نقدی یا غیر نقدی انجام شود. این آورده نقدی و غیر نقدی را می توان با انتشار سهام جدید یا بالا بردن مبلغ اسمی سهام اعمال نمود.

 

سرمایه شرکت

 

اگر بدهی های شرکت را از کل دارایی های آن کم کنیم، سرمایه شرکت بدست می آید.

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی
افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

افزایش سرمایه از آورده نقدی

 

گفتیم که یکی از راه های افزایش سرمایه از محل سود انباشته است اما در صورتی که این سود برای برنامه های توسعه شرکت کافی نباشد، مدیران شرکت تصمیم به افزایش سرمایه از آورده نقدی می گیرند. این آورده نقدی از سوی سهامداران تامین می شود.

 

دلایل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

وجود سودهای انباشته، نیاز به توسعه و گسترش فعالیت ها، ورود افراد جدید در بین سهامداران و … می تواند از دلایل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص باشد.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

ارائه گزارش از سوی مدیران شرکت به مجمع عمومی فوق العاده برای نشان دادن ضرورت افزایش سرمایه یکی از مراحل افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص است. در این گزارش باید با دلایل کافی افزایش سرمایه به طور شفاف و دقیق بیان شود و امور در جریان شرکت در ابتدای سال مالی تشریح گردد.

 

افزایش سرمایه یعنی چه

 

برای پاسخ به سوال افزایش سرمایه یعنی چه می توان گفت شرکت ها برای گسترش و توسعه فعالیت های خود نیاز به وارد کردن سرمایه جدید به کسب و کارشان دارند. به همین دلیل تصمیم به افزایش سرمایه می گیرند. افزایش سرمایه باید به تصویب مجمع عمومی فوق العاده برسد.

 

افزایش سرمایه از محل مطالبات

 

آورده نقدی و مطالبات سهامداران، منابع روش افزایش سرمایه از محل مطالبات هستند. با این کار مطالبات سهامداران از سود سال های گذشته، تسویه و پرداخت می شود و هزینه های مالی شرکت کاهش می یابد.

افزایش سرمایه شرکت ها

 

کلیت افزایش سرمایه شرکت ها در مجمع عمومی فوق العاده مورد موافقت سهامداران قرار می گیرد. پس از مجمع، هیئت مدیره موظف است تا مصوبات مربوط به افزایش سرمایه را در زمان تعیین شده تا رسیدن به نتیجه مطلوب دنبال نماید.

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص
افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

صدور سهام جدید و بالا بردن مبلغ اسمی سهام دو روش برای افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص است. اما دانستن این نکته ضروری است که سرمایه قبلی شرکت باید به طور کامل تامین شده باشد تا بتوان برای افزایش سرمایه اقدام نمود.

 

نحوه افزایش سرمایه

 

افزایش سرمایه از راه های مختلفی مانند سود انباشته، مطالبات حال شده سهامداران و … انجام می شود. نحوه افزایش سرمایه بستگی به ظرفیت های شرکت و تصمیمات مدیران و سهامداران آن دارد.

 

نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه

 

با مراجعه به وبسایت اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری می توانید نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه را دریافت کنید.

 

مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود

 

شرکت ها پس از افزایش سرمایه باید مالیات مربوط به آن را پرداخت نمایند. مالیات افزایش سرمایه شرکت با مسئولیت محدود به میزان نیم در هزار سهم الشرکه تعیین شده است.

 

افزایش سرمایه شرکت
افزایش سرمایه شرکت

 

افزایش سرمایه شرکت

 

تشکیل مجمع عمومی فوق العاده برای افزایش سرمایه شرکت الزامی است. پس از تصویب، هیئت مدیره حداکثر پنج سال زمان دارد تا اقدامات قانونی برای افزایش سرمایه شرکت را انجام دهد.

 

صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص

 

اگر به دنبال نمونه صورتجلسه افزایش سرمایه شرکت سهامی خاص هستید، به سایت اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری مراجعه نمایید.

 

مراحل افزایش سرمایه شرکت

 

اگر از روند و مراحل افزایش سرمایه شرکت اطلاعات کافی ندارید می توانید از افراد و موسساتی که در زمینه ثبت شرکت فعالیت دارند کمک بگیرید.

 

آگهی افزایش سرمایه

 

آگهی افزایش سرمایه شرکت باید بلافاصله پس از مجمع عمومی فوق العاده منتشر شود. در غیر اینصورت روند قانونی افزایش سرمایه با مشکل مواجه خواهد شد.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطلب پیشنهادی

نقل و انتقال سهام

نقل و انتقال سهام ، فرم نقل و انتقال سهام شرکت سهامی خاص ، انتقال سهام در شرکت سهامی خاص

  نقل و انتقال سهام   طبق آنچه در اساسنامه  شرکت های سهامی مشخص می …

مشاوره رایگان