ارزش افزوده ، مالیات بر ارزش افزوده ، سامانه ارزش افزوده ، اظهارنامه ارزش افزوده

 

ارزش افزوده
ارزش افزوده

 

ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده

 

به مالیات غیرمستقیم که افراد هنگام خرید کالا یا خدمات پرداخت می کنند مالیات بر ارزش افزوده گفته می شود. فروشندگان کالا و خدمات موظف هستند این مالیات را به حساب خزانه دولت واریز نمایند.

 

سامانه مالیات بر ارزش افزوده

 

ارسال اظهارنامه ارزش افزوده از طریق سامانه مالیات بر ارزش افزوده امکان پذیر است. مودیان مالیاتی باید از طریق این سامانه نسبت به ارسال اظهارنامه و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خود اقدام کنند.

 

مالیات بر ارزش افزوده چیست

 

جوابی که می توان به سوال مالیات بر ارزش افزوده چیست داد این است که مالیات بر ارزش افزوده یک نوع مالیات غیر مستقیم می باشد که بر کالاها و خدمات مختلف وضع می شود و دولت مصارف مختلفی برای آن در نظر گرفته است. این نوع مالیات از خزانه دولت در شهرها و استان های مختلف با توجه به نسبت جمعیتی آن ها توزیع می شود.

 

ورود به سامانه ارزش افزوده

 

داشتن نام کاربری و رمز عبور برای ورود به سامانه ارزش افزوده الزامی است. برای این کار باید ابتدا در سایت ثبت نام کنید و نسبت به تکمیل فرم های مشخص شده اقدام نمایید تا نام کاربری و رمز عبور برای شما صادر و ارسال گردد.

سامانه ارزش افزوده
سامانه ارزش افزوده

 

سامانه ارزش افزوده

 

سامانه ارزش افزوده وب سایتی است که برای ثبت نام و پرداخت این نوع مالیات توسط سازمان امور مالیاتی راه اندازی شده است. کسب و کارها حقیقی و حقوقی لازم است تا در پایان هر فصل مالیات ارزش افزوده خود را به صورت اینترنتی پرداخت نمایند تا مشمول جریمه نشوند.

 

اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده

 

سازمان امور مالیاتی در سال های اخیر با راه اندازی سامانه مالیات بر ارزش افزوده، تدبیری اندیشیده است تا نیازی به حضور مودیان مالیاتی برای تکمیل و تحویل اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نباشد. مودیان می توانند با ورود به سامانه مربوطه نسبت به تکمیل و ارسال الکترونیکی اظهارنامه خود اقدام نمایند.

 

سایت مالیات بر ارزش افزوده

 

با ورود به سایت مالیات بر ارزش افزوده باید آخرین فصل مربوط به زمان ارسال اظهارنامه را انتخاب نموده و قسمت های مختلف فرم نمایش داده شده را تکمیل نمایید و سپس به صورت الکترونیکی امضا و ارسال کنید.

 

اداره ارزش افزوده

 

اداره ارزش افزوده که در سازمان امور مالیاتی شهرها دایر شده وظیفه تشکیل پرونده فیزیکی برای افرادی را دارد که در سایت ارزش افزوده ثبت نام نموده اند و نام کاربری و رمز عبور برایشان ارسال شده است.

 

مالیات ارزش افزوده
مالیات ارزش افزوده

 

مالیات ارزش افزوده

 

فروشندگان در هنگام خرید کالا، مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کرده اند، پس لازم نیست تمام مالیاتی که از مشتری دریافت می نمایند به حساب خزانه واریز کنند بلکه باید مالیات پرداخت شده خود را از مالیات دریافت شده کسر نمایند.

اعتبار گواهی ارزش افزوده

 

اعتبار گواهی ارزش افزوده معمولا بین ۶ ماه تا یک سال می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی برای اینکه با جریمه های مالیاتی روبرو نشوند باید قبل از اینکه اعتبار گواهینامه شان به پایان برسد، آن را تمدید نمایند.

 

اداره مالیات بر ارزش افزوده

 

یکی از وظایف اداره مالیات بر ارزش افزوده، رسیدگی به پرونده های مالیات بر ارزش افزوده اشخاص حقیقی و حقوقی است. این اداره اظهارنامه های ارسالی توسط مودیان مالیاتی را با دفاتر حسابداری آن ها مقایسه کرده و با استفاده از منابع دیگر، شفافیت عملکرد این اشخاص را تایید یا رد می کند.

 

نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده

 

در سال ۹۸ نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده، به میزان ۹ درصد می باشد که ۳ درصد آن عوارض ارزش افزوده و ۶ درصد مابقی مالیات است. البته کالاهایی هستند که باید برای آن ها مالیات بیشتری پرداخت کرد مثل سیگار که مالیات ارزش افزوده ۱۲ درصدی دارد.

 

سایت ارزش افزوده
سایت ارزش افزوده

 

سایت ارزش افزوده

 

با مراجعه به سایت ارزش افزوده می توانید از شرایط این نوع مالیات غیر مستقیم با خبر شوید. نشانی این سایت www.evat.ir می باشد.

 

سازمان ارزش افزوده

 

گواهینامه ارزش افزوده به صورت ۶ ماهه یا یکساله بنا به تشخیص سازمان ارزش افزوده صادر می گردد. اشخاص حقیقی یا حقوقی که اعتبار گواهینامه آن ها رو به اتمام است باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

 

ارسال اظهارنامه ارزش افزوده

 

طبق قانون سازمان امور مالیاتی کشور، حداکثر تا ۱۵ روز پس از پایان هر فصل، اشخاص حقیقی و حقوقی وظیفه دارند تا نسبت به ارسال اظهارنامه ارزش افزوده خود اقدام کنند. ارسال اظهارنامه به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه مربوطه انجام می شود.

 

سامانه مالیات ارزش افزوده

 

تولیدکنندگان یکی از مودیانی هستند که باید دارای گواهینامه ارزش افزوده باشند. ثبت نام این گواهینامه از طریق سامانه مالیات ارزش افزوده صورت می پذیرد و برای متقاضیان گواهینامه هایی با اعتبار ۶ ماه تا یکسال صادر می گردد.

 

پرداخت ارزش افزوده

 

اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای پرونده مالیات بر ارزش افزوده در اداره مالیات هستند باید در پایان هر فصل برای پرداخت ارزش افزوده خود اقدام کنند. در غیر اینصورت مشمول جریمه های سنگین خواهند شد.

 

مالیات ارزش افزوده چیست

 

اگر بخواهیم پاسخی برای سوال مالیات ارزش افزوده چیست داشته باشیم باید بگوییم این نوع مالیات که نوعی از مالیات های غیر مستقیم به حساب می آید و به نام VAT شناخته می شود، توسط دولت بر روی کالاها و خدمات اعمال شده است. تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان ملزم به پرداخت این مالیات هستند.

 

اظهارنامه ارزش افزوده
اظهارنامه ارزش افزوده

 

اظهارنامه ارزش افزوده

 

اظهارنامه ارزش افزوده فقط توسط مصرف کننده تسلیم نمی شود بلکه افراد و شرکت هایی که به امر تولید کالا یا ارائه خدمات مشغول هستند نیز ملزم به پرداخت این نوع مالیات می باشند. می توان گفت هر شخص حقیقی یا حقوقی که کالا یا خدماتی را خریداری نماید مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است.

 

ورود به سامانه ارزش افزوده

 

افرادی که دارای نام کاربری و رمز عبور هستند می توانند از آدرس www.evat.ir  برای ورود به سامانه ارزش افزوده و بررسی پرونده مالیاتی خود اقدام نمایند.

 

محاسبه ارزش افزوده

 

نرخ محاسبه ارزش افزوده برای بیشتر کالاها و خدمات به میزان ۹ درصد در نظر گرفته شده است. اما برخی کالاها مثل سیگار و سوخت هواپیما از این قاعده مستثنی هستند و نرخ مالیات بر ارزش افزوده آن ها متفاوت است.

 

اداره کل مالیات بر ارزش افزوده

 

در سازمان امور مالیاتی مرکز هر استان، اداره کل مالیات بر ارزش افزوده قرار دارد و مودیان می توانند برای پیگیری امور مربوط به این نوع مالیات به این ادارات مراجعه نمایند.

 

ثبت ارزش افزوده

 

مهلت ثبت ارزش افزوده برای مودیان حقیقی و حقوقی ۱۵ روز پس از پایان هر فصل تعیین شده است البته برای سه ماهه چهارم با توجه به این که تعطیلات عید نوروز تا ۱۵ فروردین ادامه دارد، سازمان امور مالیاتی کشور معمولا مهلت ثبت ارزش افزوده را تا پایان فروردین ماه تمدید می کند.

 

مثال برای ارزش افزوده

 

یک مثال برای ارزش افزوده این است که وقتی کالایی تولید می شود و توزیع کننده آن را به دست مصرف کننده می رساند، خدمت های مختلفی روی این کالا انجام می گیرد و مالیات بر ارزش افزوده برای هر یک ازین خدمات به طور جداگانه محاسبه می شود.

 

گزارش ارزش افزوده

 

اشخاص حقیقی و حقوقی که پرونده مالیاتی دارند می توانند برای دریافت گزارش ارزش افزوده خود به سایت www.evat.ir مراجعه نموده و گزارش فصول مورد نظر خود را انتخاب و دانلود نمایند.

 

نحوه محاسبه ارزش افزوده

 

در ایران نحوه محاسبه ارزش افزوده به صورتی است که ۶ درصد آن مالیات و ۳ درصد عوارض می باشد و مجموعا ۹ درصد نرخ مالیات بر ارزش افزوده محاسبه می شود.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

مطلب پیشنهادی

انحلال شرکت

انحلال شرکت ، انحلال شرکت با مسئولیت محدود ، منحل کردن شرکت ، انحلال شرکت سهامی خاص

    انحلال شرکت     به برچیده شدن، اربین رفتن و تعطیل شدن یک …

مشاوره رایگان